EUROFONDY, DOTÁCIE SR

Neziskový sektor a Eurofondy


Neziskovky sa s Eurofondami začali zapodievať v troch smeroch. Jednak v súlade so svojimi všeobecnými cieľmi - boj za transparentnosť, otvorené dáta, atď. Potom ako s možným zdrojom svojho financovania prostredníctvom rámcov ktoré vytvára Úrad splnomocnenca pre MNO. A tretí typ aktivít je priame zameranie činnosti organizácie do niektorého prvku distribučného reťazca Eurofondov v snahe získať napr. zamestnanie, alebo obchodné príležitosti pre svojich členov.

Niektoré mimovládky sa k Eurofondom stavajú ideologicky v rámci širšej snahy o presadzovanie proeurópskych názorov na Slovensku. Takto bránila napr. anonymná Ľuba z Via IURIS v maili z 28. marca 2017 súčasnú prax rozdeľovania prostriedkov pomoci EÚ voči názoru, źe by mala byť spravodlivo rozdelená medzi obyvateľov:

Europska unia prostrednictvom fondov nerozdava peniaze ludom len preto, aby ich mali - nie je to charitativna organizacia (a nie vsetci na Slovensku by takyto prispevok aj potrebovali). Aký by to malo zmysel? Dava ich na konkretne ucely, aby tym podporila napr. budovanie potrebnej infrastruktury, rozvoj ludskeho potencialu, ochranu zivotneho prostredia a pod. v danych clenskych krajinach. Cielom je predovsetkym, aby sa vyrovnalo, alebo aspon zmensilo strukturalne zaostavanie niektorych krajin (medzi ktore patria aj nove clenske staty vratane SR) za inymi, rozvinutejsimi. Aby sa tak posilnila vnutorna stabilita a sudrznost unie. To, ze sa tento seriozny ciel znevazuje (aj znemoznuje) masivnym rozkradanim eurofondov v danych krajinach, je predovsetkym problem tychto statov samotnych, ale aj ich obcanov a obcianok, ktori by si mali vediet ustriehnut politicke rozhodovanie vo svojom state. V opacnom pripade je otazka, ci si takuto financnu podporu od EU zasluzia...
Img_20210601_01

Inštitút hospodárskej politiky (IHP)


Ekonomický think-tank, nezávislá nezisková organizácia. Medzi oblasťami, na ktoré sa IHP zameriaval bola aj kohézna politika a štrukturálne fondy. Vo februári 2011 zverejnil štúdiu “Ako napredovať v riadení fondov EÚ” v ktorom sformuloval 10 odporúčaní. IHP malo ambíciu kvartálne vyhodnocovať čerpanie eurofondov, vybudovalo si databázu výziev, zmlúv a čerpania od r. 2017 a na MŠ SR akreditovalo vzdelávací program “Projektový manažment EÚ fondov” so zameraním poskytovať externých Proketových manažérov pre PO4 Technická pomoc OPIS.

Riaditelia IHP: Igor Kiss (2012.04-2014.03), František Palko (2014.04)


2010.??.??
Výročná správa 2009
2011.??.??
Výročná správa 2010
2011.02.??
Newsletter „Slovensko už tento rok môže prísť o prvé peniaze z EÚ fondov“
2011.02.15
Štúdia Ako napredovať v riadení EÚ fondov
2011.02.15
Prezentácia Ako napredovať v riadení fondov Európskej únie
2011.02.15
Desatoro odporúčaní ako napredovať v riadení eurofondov
2011.04.??
Analýza stavu implementácie OPIS
2011.04.19
Konferencia „Quo Vadis informatizácia spoločnosti“
2012.??.??
Výročná správa 2011
2013.??.??
Výročná správa 2012
2014.??.??
Výročná správa 2013
2015.??.??
Výročná správa 2014
2016.??.??
Výročná správa 2015
2017.??.??
Výročná správa 2016
2018.??.??
Výročná správa 2017
QR_20210725_07_01

OZ Partnerstvá pre prosperitu


OZ Partnerstvo pre prosperitu vzniklo v r. 1999 v čase spustenia projektu Infovek z iniciatívy poslancov vtedajšej strany SDĽ.

V súvislosti s OPIS vystupovalo v roliach:
- Organizácia medzinárodnej odbornej konferencie iDEME (Informatizácia až po dediny a mestá)
- Členstvo v riadiacom výbore OP
- Členstvo v monitorovacom výbore OP

OZ reprezentovalo žiadateľov a súčasne vykonávalo funkcie, ktoré súvisia s procesom výberu projektov pre realizáciu operačného programu.
Konferencie IDEME


Konferenciu iDEME organizuje OZ Partnerstvá pre prosperitu v spolupráci s Fórom pre komunikačné technológie. Cieľom podujatia je predstaviť trendy v budovaní elektronických služieb verejnej správy a samosprávy. Špeciálnu pozornosť venujú štrukturálnym fondom EÚ.
Webstránka konferencie

Img_20210726_02

Nadácia Zastavme korupciu - Portál Kamidueurofondy.sk (v súčasnosti zrušený)


Portál kamidueurofondy.sk bol prevádzkovaný nadáciou Zastavme korupciu je nástroj, ktorý dáva možnosť vyhľadávať a sledovať eurofondové projekty prostredníctvom mapového rozhrania. Pokrýval dáta z programového obdobia 2014-2020 čerpané zo systému ITMS2014+ cez Open Data rozhranie cez ktoré sa replikuje databáza na platforme ekosystému slovensko.digital s periodicitou cca 2 dni.
Dáta boli prepojené s finančnými výsledkami firiem-dodávateľov zo systému Finstat.
Motto nadácie Zastavme korupciu Eurofondy nie sú abstraktné miliardy eur z Bruselu, ale konkrétne projekty roztrúsené v desiatkach miest a obcí na Slovensku. Je to výstavba zberných dvorov, zatepľovanie škôl, aj nákup nových strojov do firiem. Nikto nevie dohliadnuť na stovky projektov po celej krajine, iba ľudia žijúci v ich okolí. Preto sme v Nadácii Zastavme korupciu chceli vytvoriť nástroj, ktorý dáva možnosť jednoducho vyhľadávať projekty a sledovať, čo by sa v nich malo robiť. Pri každom eurofondovom projekte je možnosť pridať podnet, ktorý príde ku nám do Nadácie informovalo o zámeroch autorov. Projekt vśak zakrátko zanikol, lebo k tomuto cieľu nevedie táto cesta a budovanie alternatívnych systémov k nefukčnému štátnemu je ilúzia.

Autori tiež upozorňovali, že Keďže v systéme ITMS2014+ stále nie sú dáta o pôdohospodárskych eurofondoch, chýbajú nám údaje o Programe rozvoja vidieka. Najzákladnejšie informácie o týchto projektoch môžete nájsť na webe PPA. Img_20210726_03

Slovensko.Digital


V závetrí štátnej informatizačnej horúčky vznikla profesná organizácia Slovensko Digital nominálne združujúca informatikov, nespokojných s informatizáciou spoločnosti. Autor myšlienky Michal Truban, majiteľ firmy WebSupport, popísal okolnosti vzniku združenia vo svojej knihe:

Skoncoval som síce s dennou činnosťou vo firme, ale stále som tam mal stôl. Stále som nie­čo riešil a pomáhal firme. Stále som vymýšľal. Vedel som, že každá dovolenka ma baví len pár dní a potom chcem znova tvoriť. Ako vždy som na impulz nemusel čakať dlho.
Rozčúlený som napísal blogpost o korupcii. Bol u nás úrad­ník a chcel, aby sme sa prihlásili do súťaže, ktorú má pod kontrolou. Zabezpečí nám výhru a my mu dáme províziu. My sme to, samozrejme, ihneď ohlásili na polícii a ešte v ten ve­čer som spolu s ďalšími ľuďmi z firmy vypovedal. Pripomenu­lo mi to, ako sme bojovali s políciou o prežitie v prípade NBU-SR123. Teraz to bolo síce menej dramatické, ale pripomenulo mi to, o čom vlastne WebSupport je.
Tu sa to však neskončilo. Stretával som sa s ľuďmi z iných firiem a všetci hovorili, ako sa v štátnom 1T kradne, aký to je strašný chaos, ale nedá sa s tým nič robiť. Žili v tom už tak dlho, že im to pripadalo ako normálny stav, ktorý sa nedá zmeniť. Štát preinvestoval viac ako miliardu eur na štátne IT, ktoré malo priniesť efektivitu, zjednodušenie života obča­nom a šetrenie nákladov. Stal sa pravý opak. Väčšina tých pe­ňazí sa rozkradla, urobilo sa veľmi málo a ešte aj zle. Okrem toho, že sme ako občania nemali efektívnejší štát, všetky tie­to peniaze pokrivili aj komerčný IT trh.

Našťastie sa našli ľudia, ktorým to nebolo ľahostajné a nechceli sa s tým zmieriť. Cez internet sme dali dokopy partičku ľudí, ktorí si chceli podebatovať o tom, ako to zme­niť. Po niekoľkých brainstormingoch bolo jasné, že v tom je chaos a že je to problém s takými rozmermi, s akými sa dosiaľ nikto z nás nestretol. Mariánske praktiky a narážky na fyzic­kú likvidáciu. Chobotnicové prepojenie politikov, úradníkov a firiem. Vymýšľame projektov. Zaplatené štúdie, či má pro­jekt zmysel a aký ma dosah. Zmanipulované výberové konania s vopred dohodnutým výsledkom. Systémové problémy, obrovské projekty, ktoré aj keď niekto dobre myslel, ťažko sa uskutočňovali.
Vypustili sme krakena. Začali sme na to poukazovať. Spísali sme výzvu, pod ktorú sa podpísali tisíce ľudí. Spravili sme o tom propagačné video a vypracovali sme opatrenia, ktoré treba spraviť, aby sa to zlepšilo.
Pochopil som, že ak s tým chceme naozaj pohnúť, musíme na to založiť organizáciu s ľuďmi, ktorí sa budú riešeniu ve­novať naplno a dlhé roky. Zo skúsenosti som vedel, že nad­šenie po chvíli vyprší a ľudia potrebujú peniaze na prežitie.
WebSupport vyčlenil 20 000 eur, aby tomu pomohol. Po­dobne aj ostatní chalani z partičky a kamoši podnikatelia. Každý, komu som napísal, bol ochotný dať na to peniaze a nič za to nepýtať. Za jediný deň sme mali viac ako 100 000 na rozbeh. Tomuto nerozumeli borci zo starej školy a z politiky. Čo za to tí ľudia chcú? pýtali sa sami seba. Bude im treba zapchať hubu nejakým projektom, aby si aj oni zarobili. Len­že tu nešlo nikomu o peniaze. Šlo o vec. Mnohí nám proste verili, verili dobrej veci a videli, že ten chaos treba upratať.

Šiesti chalani sme teda založili nový neziskový startup -slovensko.digital. Zohnali sme si na to investorov, ktorí za to nič nechceli. Otriasli sme systémom, ako nikto z nás nečakal. Okolo platformy sa vytvorila veľká komunita a začala fungo­vať samostatne. Hneď sa podarilo stopnúť zopár projektov. Za prvý polrok sa stopli projekty, na ktoré sme poukázali, asi za 250 miliónov eur. Komunita spravila volby.digital, zjed­nodušenie volieb zo zahraničia, ktoré prinieslo zdvojnásobe­nie počtu voličov. Podrobne sme rozpracovali opatrenia na zníženie korupcie. Po voľbách sa začali diať preskupenia na úradoch. Naivne si namýšľam, že aj vďaka nášmu tlaku. Do­hliadali sme na výberové konanie nového webu Slovenského národného divadla, aby sme ukázali, že aj na Slovensku sú čisté súťaže. Bolo toho tak veľa, že to bude na samostatný príbeh.

Aj keď som bol zo začiatku tvárou tejto iniciatívy, mal som skúsenosť z WebSupportu: vedel som, že mám veľa aktivít a nemôžem byt na plný úväzok ani tuto. Nechcel som zo­pakovať chybu. Aj slovensko.digital dostalo vlastného šéfa a vlastný tím, ktorý sa ujal tejto neľahkej úlohy. A znova per­fektne pracoval samostatne.
Združenie prevádzkuje rovnomennú doménu s diskusným fórom tematicky členeným prakticky ku všetkým významnejším otázkam a verejným IT projektom. Diskusie sa zúčastňuje niekoľko desiatok sympatizantov. Digital.slovensko má troch zamestnancov, ktorí v jeho mene rokujú s rôznymi inštitúciami, vystupujú v médiách a pod.

Ako nesôr vysvitlo, informatici vo “vnútornom kruhu” združenia nie sú celkom intaktní ohľadom eurofondových IT projektov - vacerí z nich, alebo z ich zamestnávateľov sú účastní eurofondového biznisu, mnohí priamo pôsobia na OPIS projektoch.

Postupne sa vykryštalizovala filozofia združenia, ktoré nechce zabrániť míňaniu peňazí do štátnych IT projektov, len by chcelo spolurozhodovať aké projekty by to mali byť, podľa akých technologických štandardov by sa mali riadiť. Marketingová vlna na ktorej sa SD nesie, je nespokojnosť s výsledkami iformatizácie vyjadrená vetou „Miliarda sa dala minúť lepšie“. Ich agenda je poukazovať na nezmyselné projekty, ktoré sa úsilím ľudí z SD zastavia. Nikdy neskúmajú, kam sa „ušetrené“ peniaze podeli (lebo tie idú na ešte horšie projekty z rovnakej dielne čakajúce v tzv. „zásobníku“ projektov).

Rada Slovensko.Digital:

Digital: Ján Hargaš (Výkonný riaditeľ), Ľubor Illek (Opatrenia a verejná správa), Michal Truban (Predseda rady), Jakub Ptačin (Dizajn a komunikácia), Ján Gondoľ (Medzinárodná spolupráca), Michal Haman (Projektový manažment a podpora chodu), Miroslav Hetteš (Vývoj ekosystému SD)

Stránka OZ
Výročná správa za rok 2016
Img_20210727_01

Modul ITMS2014+ v ekostéme Slovensko.Digital


O komplexnú replikáciu dát z ITMS sa podľa našich informácií pokúsilo iba OZ Slovensko.Digital, ktoré využilo doménové znalosti jedného z členov vývojárskeho tímu ITMS. Ekosystém je prístupný na adrese ekosystem.slovensko.digital. Dáta sú k dispozícii vo forme databázového dump súboru vo formáte Postgres DB.
Dátové pohľady naprogramované Evou Balgavou sú v čase zostavovania týchto stránok (júl 2021) stále prístupné: Operacne programy a Zmluvy Verejnych Obstaravani

Img_20210728_01

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI)

2007.09.01
Stav eGovernmentu na Slovensku, príčiny a riešenia, Andrej Salner, Juraj Mišina
2007
Hlas Slovenska v Bruseli – ako posilniť hlas a záujmy Slovenska v Bruseli. Renáta Králiková, Ctibor Košťál.
QR_20210729_01_01

Slovensko Digital - Čo by ste robili keby ste mali miliardu eur? Prípadne ďalšiu?


Pri pozeraní videí Slovensko.Digital z novembra 2015 a 2016 si človek nevdojak spomenie na starý ruský vtip o cárovi, ktorý sa pýta mužika - čisto teoreticky - čo by urobil so 100 rubľami... Mužikova odpoveď bola "utekal by som s nimi". OZ ponúka síce oveľa sofistikovanejšie, ale podobnú odpoveď...You_20210730_01

OZ Asociácia pre občiansku spoločnosť


Strmý vŕšok 8109/109, 841 06 Bratislava-Záhorská Bystrica
IČO: 45756155
Registračné číslo: VVS/1-900/90-23176
Registrový úrad: MV SR
Dátum vzniku: 30.01.2004
Štatutárny orgán: Martin Backo, nar. 02.05.1995 Od 15.03.2018
Cieľ činnosti: rozvoj obce, regiónu, CR
Webové sídlo: N/A
2017.09.15
Stanovy občianskeho združenia

Názov projektu: Výpočet Social Progress Index pre tvorbu lepších verejných politík v Trnavskom samosprávnom kraji
Operačný program: OP EVS 2014-2020, Kód projektu ITMS: 314011Q475
Hodnotitelia:
Projekt prispeje k napĺňaniu špecifického cieľa operačného programu Efektívna verejná správa, k optimalizácii procesov a k zefektívneniu výkonu verejnej správy. Veríme, že tento stav sa nám podarí dosiahnuť naplnením merateľných ukazovateľov a hlavnej aktivity projektu.
Celková zazmluvnená suma, Eur: 398 950,-
Webová stránka: https://socialprogress.sk

Rozpočet projektu
Položka hodín Eur/hod Spolu, Eur
Projektový manažér 1 920 16 30 720
Finančný manažér 1 920 16 30 720
Dátový analytik 700 52.71 36 897
Metodologický vedúci 1 700 52.71 36 897
Metodologický vedúci 2 700 52.71 36 897
Odborný koordinátor 250 79.75 19 938
Odborný analytik senior 1 960 33.8 32 448
Odborný analytik senior 2 960 33.8 32 448
Odborný analytik junior 1 700 20 14 000
Odborný analytik junior 2 700 20 14 000
Paušálna sadzba na ostatné výdavky projektu 113 935
Spolu 9 510 398 900

2019.04.15
Zmluva o nenávratnom finančnom príspevku
2019.04.15
Fázy projektu

Názov projektu: Participácia ako kľúč k modernej verejnej správe
Operačný program: OP EVS 2014-2020, Kód projektu ITMS: 314011Q457
Hodnotitelia:
Projekt prispeje k napĺňaniu špecifického cieľa operačného programu Efektívna verejná správa, k optimalizácii procesov a k zefektívneniu výkonu verejnej správy. Veríme, že tento stav sa nám podarí dosiahnuť naplnením merateľných ukazovateľov a hlavnej aktivity projektu.
Celková zazmluvnená suma, Eur: 394 684,-
Webová stránka: https://www.oeurope.sk

Rozpočet projektu
Položka hodín Eur/hod Spolu, Eur
Projektový manažér, Mgr. Adnan Almaksus 2 160 14.5 31 320
Finančný manažér, Pavol Backo 2 160 14.5 31 320
Odborný garant projektu 1080 53 57 240
Expert na zvýšenie participácie, Mgr. Michal Repa 1440 53 76 320
Junior odborník na prípravu odborných materálov, Ing. Pavol Zeleňák 960 20.28 19 469
Senior odborník na prípravu workshopov 700 33.8 23 660
Junior odborník na prípravu workshopov 700 20.28 14 196
Junior odborník - grafik 1400 20.28 28 392
Paušálna sadzba na ostatné výdavky 112 767
Spolu 10 600 394 684

2019.02.14
Zmluva o nenávratnom finančnom príspevku
2019.02.23
Fázy projektu. 1. fáza
2019.02.23
Fázy projektu. 2. fáza
2019.02.23
Fázy projektu. 3. fáza
2019.05.08
Správa - mobilizácia do EP 2019
2019.10.08
O Európskom parlamente. Inf. brožúra pre menej rozvinuté regióny
2019.10.08
O fungovaní európskych inštitúcií. Inf. brožúra pre menej rozvinuté regióny
2019.11.15
Analýza volieb do EP 2019. Návrhy a odporúčania
Img_20210901_01